Proactive
DP Studies

Επισκέπτες αυτή τη στιγμή:

Ανακοίνωση

ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ 4η ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΤΗ Κ14 ΕΠΣΗ (31/5/2024 19:25)

Ολοκληρώθηκε η φετινή πορεία της Μικτής Κ14 ΕΠΣΗ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, τερματίζοντας στην 4η θέση. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της ΕΠΣΗ ηττήθηκε 3-1 από την αντίστοιχη Μικτή του Πειραιά, στον μικρό τελικό που έγινε σήμερα στο Ίλιον.

Έτσι, έπεσε η αυλαία της διοργάνωσης, όπου η ομάδα του Βασίλη Κασσαπάκη είχε μια αξιόλογη πορεία φτάνοντας ως την τελική «4αδα».

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα καλό παιχνίδι για την εποχή, με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές να προσπαθούν για το καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο.

Οι τυπικά γηπεδούχοι παίκτες της ΕΠΣ Πειραιά μπήκαν πιο δυνατά στο επιθετικό κομμάτι και απείλησαν στο 8ο λεπτό με τον Τουρκομένη, που ήταν άστοχος, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κάββαλος μπλόκαρε το σουτ του Αγιοβλασίτη.

Ο τερματοφύλακας του Ηρακλείου ήταν σε ετοιμότητα και στην αμέσως επόμενη φάση, εξουδετερώνοντας την κεφαλιά του Ζορμπά.

Η Μικτή της ΕΠΣΗ ανέβασε «στροφές» στη συνέχεια και προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη για την αντίπαλη εστία, με το σουτ του Παπαδάκη στο 15’ να περνάει άουτ.

Οι γηπεδούχοι όμως πήραν το προβάδισμα σε ένα καίριο σημείο στο 32ο λεπτό, όταν ο Αγιοβλασίτης βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ πέτυχε το 1-0 και ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Οι ποδοσφαιριστές του Βασίλη Κασσαπάκη έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια και η μείωση του σκορ ήρθε στο 50’, με τον Κλάδο να στέλνει τη μπάλα αρχικά στο δοκάρι και από κει στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 55’ ο σκόρερ του Ηρακλείου έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς το σουτ που επιχείρησε από ευνοϊκή θέση κόντραρε στα σώματα των αμυντικών.

Τελικά οι Πειραιώτες κατάφεραν να σκοράρουν στο 63’ με τον Μούχαλη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, καθώς η πίεση των φιλοξενούμενων δεν έφερε κάποιο άλλο γκολ μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΜΙΚΤΗ Κ14 ΠΕΙΡΑΙΑ (Κώστας Σοφιανός): Μακούσης, Βλαχογιάννης, Ζορμπάς, Παπαδημητρίου, Αγιοβλασίτης, Αθανασίου, Παναγιωτόπουλος, Σουχλάκης, Μαρκολέφας (66’ Δέμπη), Μουχάλης, Τουρκομένης (60’ Φωτάκης).

ΜΙΚΤΗ Κ14 ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Βασίλης Κασσαπάκης): Κάββαλος, Γιωργομιχελάκης, Κλάδος (70’ Παναγιωτάκης), Κογκάκης, Πλαΐτης, Γιακουμάκης (41’ Νόργκεν), Λέσι (41’ Παπαφραγκάκης), Μπουλούκας, Παπαδάκης, Πατεράκης (77’ Ξυδάκης), Αλεξάκης (63’ Βαρδαλαχάκης).