DP Studies
Proactive

Επισκέπτες αυτή τη στιγμή:

Ανακοίνωση

ΣΤΟΥΣ «8» ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Η ΜΙΚΤΗ Κ16 ΕΠΣΗ, 4-2 ΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΙΑ! (10/5/2023 16:46)

Παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, προσφέροντας γκολ και θέαμα και έχοντας ευκαιρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ, η Μικτή Κ16 της ΕΠΣΗ ήταν αντάξια των προσδοκιών και των απαιτήσεων του νοκ-άουτ αγώνα με την Μεσσηνία.

Το συγκρότημα του Ηρακλείου υπό την καθοδήγηση του Βασίλη Μπαστάκη επικράτησε με 4-2 στο Ατσαλένιο, στο πλαίσιο της β’ φάσης και πήρε πανάξια της πρόκριση για τους «8» του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λάρισα-Ήπειρος (παίζουν αύριο στο Αλκαζάρ) και πάλι στο Ατσαλένιο.

Η Μικτή της ΕΠΣΗ προηγήθηκε στο 10’ με τον Καλλέργη, με τον Ντελή να ισοφαρίζει 1-1 στο 24’. Αυτό ήταν το αποτέλεσμα του α’ ημίχρονου παρότι το Ηράκλειο είχε σπουδαίες ευκαιρίες για να πάει με προβάδισμα στην ανάπαυλα, με κορυφαίο για τους φιλοξενούμενους τον γκολκίπερ Βαρέλα, που έκανε σωτήριες επεμβάσεις σε ενέργειες των Τσαγκαράκη και Καλλέργη.
Παρότι η Μεσσηνία είχε στην επανάληψη δοκάρι με τον Γεωργουλέα, το Ηράκλειο βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση, ήταν αποτελεσματικό και έβαλε τρία γκολ!

Στο 55’ ο Μαυρογιαννάκης με απευθείας κόρνερ, στο 63’ ο Φαϊτάκης με κεφαλιά και στο 68’ ο Ορφανουδάκης με απευθείας φάουλ διαμόρφωσαν το 4-1 στο παιχνίδι, με τον Γεωργουλέα να μειώνει στο 70’ στο τελικό 4-2.

Στη συνέχεια η Μικτή Ηρακλείου θα μπορούσε να βάλει και πέμπτο γκολ, με κορυφαία ευκαιρία ένα δοκάρι με τον Καλογιαννάκη.

Κ16 ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Χαχλιουτάκης, Βγόντζας, Κουμάκης, Τζιράκης, Φαϊτάκης, Μαυρογιαννάκης (90′ Άλλα), Καλλέργης (90′ Πρέντι), Χότζα, Τσαγκαράκης (66′ Ορφανουδάκης), Κωνσταντακόπουλος (66′ Καλογιαννάκης Στ.), Φθενάκης (88′ Μαυρογιάννης)

Κ16 ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Βαρέλας, Παπαδόπουλος (31′ λ.τ Τζαννές), Δουφεξής, Κυριακόπουλος, Σεντεμέντες, Βαρέλας Σ., Ντέλης (79′ Καλογερόπουλος), Ντερβίσι (79′ Δημόπουλος), Γκίζας (54′ Χότζα), Ζαχαρίας (54′ Τσαούσης), Γεωργουλέας