diakriton
Proactive

Επισκέπτες αυτή τη στιγμή:

Ανακοίνωση

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΚΤΗ Κ16 ΕΠΣΗ ΜΕ 3-4 ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ, ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΜΕ 1-0 Η ΜΙΚΤΗ Κ14 ΕΠΣΗ (15/2/2023 18:18)

Μια συγκλονιστική νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των Μικτών ΕΠΣΗ σήμερα στα Χανιά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Η Μικτή Κ16 με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά με πρωταγωνιστές τους Φθενάκη και Ορφανουδάκη έκανε μεγάλη ανατροπή σε ένα δραματικό ματς στο γήπεδο Μουρνιών και επικράτησε με 3-4 και οδηγεί πλέον μόνη πρώτη την βαθμολογική κούρσα στον κρητικό όμιλο. Αντίθετα η Μικτή Κ14 γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα με σκορ 1-0.

Ο αγώνας των Μικτών Κ16

Συγκλονιστική εξέλιξη με εναλλαγές στο σκορ και κοντράστ συναισθημάτων είχε το παιχνίδι των Μικτών Κ16. Το Ηράκλειο προηγήθηκε στο 10ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Χότζα η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, όπου την έσπρωξε ο Φαϊτάκης για το 0-1. Στο 27’ τα Χανιά ισοφάρισαν με τον Σεληνιωτάκη ενώ πριν κλείσει το α’ μέρος ο Χότζα είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στο Ηράκλειο.
Το Ηράκλειο ήταν καλύτερο στην επανάληψη αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα τα Χανιά προηγήθηκαν 2-1 στο 62’ με τον Πιτοπουλάκη. Το Ηράκλειο πάλεψε για την ισοφάριση και στο 75’ με εξαιρετική ενέργεια ο Ορφανουδάκης έκανε το 2-2. Τα Χανιά πήραν και πάλι προβάδισμα στο 82’ με τον Κούρο αλλά από εκεί και πέρα το ψυχωμένο Ηράκλειο έδειξε χαρακτήρα, ισοφάρισε στο 87’ με τον Ορφανουδάκη σε 3-3 και στο 95’ ο Φθενάκης έβαλε το γκολ της νίκης για το 3-4!

ΧΑΝΙΑ (Τάκης Διακάκης): Πρωτοπαπαδάκης, Αθανασάκης, Γκιέργκι, Μαρινάκης Χ., Αδαμάκης (84′ Βαρανάκης), Λαγογιάννης (84′ Βογιατζής), Μαρινάκης Σ (78′ Μαρκουλάκης)., Μαυρομάτης (78′ Κούρος), Πιτοπουλάκης, Κοκάκης (65′ Κοκκινάκης), Σελινιωτάκης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βασίλης Μπαστάκης): Σταματάκης, Βγόντζας, Κουμάκης (46′ Παπαδάκης), Φαϊτάκης, Κωνσταντακόπουλος (65′ Φθενάκης), Μαυρογιαννάκης, Παναγιωτάκης, Πρέντι (65′ Μαυρογιάννης), Χότζα (65’ Καλογιαννάκης), Καλλέργης, Τσαγκαράκης (46′ Ορφανουδάκης).

Ο αγώνας των Μικτών Κ14

H Μικτή Ηρακλείου είχε θετική παρουσία και ευκαιρίες για να προηγηθεί στο α’ ημίχρονο αλλά στην επανάληψη τα Χανιά ήταν εκείνα που σκόραραν στο 61ο λεπτό με τον Κοντεκά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαγεωργίου, φτάνοντας στο 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΧΑΝΙΑ (Λευτέρης Βεστάκης): Καμπιτσάκης, Καραβοστασίτης (22λ.τ Μαρκουλάκης), Καραλάκης, Κοτζαμιχάλης (46΄Γρηγορομιχελάκης), Κουτσαυτάκης, Παπαδογιάννης (46΄Kαριστινός), Ζόγκου, Κοντέκας, Παπαγεωργίου (80΄Γομπάκης), Γουντουράκης (79΄Παυλουδάκης), Κοτσιφάκης

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Νίκος Μυλωνίδης): Κετένογλου, Σωπάκης, Χριστουλάκης, Αδαμάκης (65′ Δαμιανάκης), Δημήτρουλας, Ρυακιωτάκης (60′ Τρυφίδης), Κουρουγκιαβούρης, Καδιανάκης (48′ Καλογεράκης, 60′ Κάββαλος), Χατζηκυριάκος, Μαγάκης (48′ Βρέντζος), Κοσόγλου.