diakriton
Proactive

Επισκέπτες αυτή τη στιγμή:

Ανακοίνωση

ΝΙΚΕΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΤΕΣ Κ15 ΚΑΙ Κ17 ΕΠΣΗ ΜΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ (09/2/2022 18:44)

Οι Μικτές Ομάδες της ΕΠΣΗ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων πανηγύρισαν σπουδαία τρίποντα φιλοξενώντας τις Μικτές Χανίων στο γήπεδο ΠΟΑ. Στο παιχνίδι της ηλικίας Κ15 το Ηράκλειο επικράτησε 2-1 και ακολούθησε η νίκη με 1-0 στο ματς των Μικτών Κ17.

Πέρα από τις αγωνιστικές επιτυχίες όμως, τα παιδιά των Μικτών Ομάδων της ΕΠΣΗ έλαβαν θερμό χειροκρότημα με την ενέργειά τους να στείλουν ένα συγκλονιστικό μήνυμα κατά της βίας, με αφορμή τον θάνατο του 19χρονου ¶λκη Καμπανού. Κατά την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο ύψωσαν ένα πανό που έγραφε «ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ, ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ, ΜΗ ΜΕ ΧΤΥΠΑΤΕ ΑΛΛΟ».

Στο αγωνιστικό μέρος, αρχικά στο παιχνίδι των Μικτών Κ15, το 1-0 έγινε στο 23’ με σέντρα σουτ του Φθενάκη, ισοφάρισε στο 47’ ο Σεληνιωτάκης και στην επόμενη φάση, μετά από χέρι στην περιοχή των Χανίων, ο Καλλέργης απάντησε με το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κ15 ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Λευτέρης Αθανασάκης): Μπουστζιόκα, Γαλανάκης(54΄ Λυρώνης), Κουμάκης, Φαϊτάκης, Βγότζας, Παναγιωτάκης, Καλλέργης(73΄ Ζερβουδάκης), Βιδάκης(54΄ Σκαπέρδας), Τζαγκαράκης(62΄ Βαρδάκης), Χότζα(73΄ Χαϊντίνι), Φθενάκης

Κ15 ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ (Γιώργος Μουριζάκης): Πρωτοπαπαδάκης, Λεβάκης, Αθανασάκης, Λυβιάκης, Γκιέργκι, Μαυρομάτης, Πιτοπουλάκης, Σεληνιωτάκης, Λαγογιάννης (69΄ Κοκκινάκης), Δασκαλόπουλος (74΄ Αδαμάκης), Κοκάκης (58΄ Μαρινάκης)

H BAΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΙΚΤΩΝ Κ15
1.Ηράκλειο    6
2.Χανιά          3
3.Ρέθυμνο     0
4.Λασίθι         0
*Το ματς Λασίθι-Ρέθυμνο αναβλήθηκε.

Στο παιχνίδι των Μικτών Κ17 που ακολούθησε το γκολ του Ντίσα στο 24o λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια του Κρασανάκη ήταν εκείνο που έκρινε τον νικητή, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι όπου τα Χανιά είχαν κι εκείνα τις ευκαιρίες τους για γκολ.

Σημαντικότερη όμως στο 51ο λεπτό όταν δόθηκε στα Χανιά πέναλτι που δικαιολογημένα ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς Ηρακλείου, με τον Κοσμά να εκτελεί αλλά τον τερματοφύλακα ¶γγελο Χαλκιαδάκη με εντυπωσιακή διπλή απόκρουση να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Στο β’ ημίχρονο το Ηράκλειο διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα, με τους Ντίσα και Σεβδαλή να έχουν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ.

Πρωτοφανής πάντως ήταν στο παιχνίδι των Μικτών Κ17 η απόφαση του διαιτητή Ταμπουρατζή από το Λασίθι να σφυρίξει την λήξη του α’ μέρους πέντε λεπτά νωρίτερα και μετά την ανάπαυλα έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι με τα πέντε υπολειπόμενα λεπτά του α’ μέρους, ξεκινώντας το β’ ημίχρονο μετά από ένα μίνι τάιμ άουτ!

Κ17 ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Γιάννης Χατζησεβαστός): Χαλκιαδάκης, Κρασανάκης (46΄ Σεβδαλής), Φρέσκος (72΄ Βασιλάκης Α.), Βλαχάκης, Κουρουγκιαβούρης, Βασιλάκης Ν., Γωνιανάκης (89΄ Ξημεράκης), Ντάγια, Ντίσα, Γκιουλμιχάλης (87΄ Τρουλινός), Σφυριδάκης (46΄ Μαγάκης)

Κ17 ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ (Τάκης Διακάκης): Χατζηδάκης, Μπραουδάκης, Σκοπελίτης, Καλαμαρίδης, Κοσμάς, Ψιστάκης(78΄ Τσαούσι), Γεωργιακάκης(78΄ Βαρδαλάκης), Πενταράκης, Κουφάκης(69΄ Περογαμβράκης), Μωραϊτάκης, Σταματάκης